”Längesegling”, Dag-1-3 Avfärd och slussning.

onsdag

I dag var dagen vi äntligen skulle komma i väg. En sen kallese till ett läkarbesök måste klaras av först. Lika så ett blodprov på ett labb. De hade inte fått remissen så det vart ett återbesök strax innan avfärd.

Ytterligare ett besök i en båtaffär för att hämta upp en beställning (som varit restnoterad i 6 månader). Så var vi då äntligen klara.

Ewa har ägnat hela dagen åt mat-inköp. Vi packar en full bil för tredje gången på ett par dagar och åker till båten. När allt är ombord kör jag bilen till ett närliggande garage som vi har och tar pappas gamla cykel ner till hamnen. Bilen i tryggt förvar och cykeln får stå ute i tre månader.

Vi lägger loss och är äntligen på väg. Vi skall idag bara till vår klubbvik Norrsundet. ”Skall vi hissa på” frågar Ewa. ”Näe. I dag går vi för motor” svarar jag. Och så blir det. Två timmar sakta puttrande i 5,5 knop

I klubbviken ligger en av våra medlemmar, så efter middag får vi lite trevlig samvaro på bryggan. Solen går i dag ner 22:02 så vi inväntar det innan vi går till kojs.

Det finns en hel del att stuva undan men det får vänta till i morgon då vi också skall slussa ut i Södertälje.


torsdag

Vi går ett kort stycke för motor för att få lite laddning och lite mer kyla i kylmagasinet. Vi hissar på strax innan vi kom ut på Norra Björkfjärden. Halvvind slör och läns ner mot Södertälje. 

Halvvägs pratar jag med en klubbkompis om klubbens låssystem. Jag som är låsansvarig behöver ändra något i behörighetsgrupperna. Då upptäcker vi att min datorväska inte finns ombord!!?? Vi letar två gånger, men så stor båt har vi inte. Den är inte med! I den finns inte bara datorn utan även reservtelefon, reservglasögon mm. Vi funderar över alternativen medan vi glider vidare över Södra Björkfjärden vidare mot Södertälje bro och sluss. 
Efter samtal med sonen så har vi en lösning och kan fokusera på broöppningen kl 15 vid Mälarbron. 

Vi blir upphunna av ett oljefartyg strax innan Linanäs och vi hänger på efter i 5,5 knop då vi inser att broöppningen nog blir redan 14:40. De lär inte öppna både 14:40 och 15. 
Efter att passerat bron så lägger vi till vid väntbryggan och köper sluss-biljett. I år 2022 kostar det 220:-

Slussningen blir direkt efter tankbåten i rätt tid. Vi hissar på efter den höga järnvägsbron syd Södertälje. Kryss så klart! Vinden vände 5 minuter innan vi hissade. 
Efter skanssundet ökar vinden till 6-8 m/s och vi tar ut slagen över hela Himmerfjärden. Jag labbar med den nyinköpta fjärrkontrollen till autopiloten, en tillfällig ersättare för den trasiga som är på reparation. Inte så nödvändig då vi är två, men mycket behändig då man ensamseglar. Vi får till segling efter vindvinkel och slag med autopilot och fjärrkontroll. 


Natthamn blir en svajvik innanför södra delen på Oaxen i bra lä. 


fredag

Vi tar en behövlig sovmorgon. Mest för att det regnar ända till tiotiden. Sedan kommer solen och det blir frukost i sittbrunnen. I dag svag vind mellan S-So. Vi får några slag innan vi sträcker förbi Bokö och ända ner till Tvären. Men strax före Sävsundet rullar dimman in från havet och det blir stundtals väldigt dålig sikt. 
Vi passerar kikanen vid V. Stendörren med ett par krysslag. Strax före nästa kikan, på Kråkfjärden, ser vi en mötande motorbåt i låg fart. Det är bara vi två på hela fjärden. Strax innan mötet drar den upp till halvplanande och det ser först ut som föraren tappar kontrollen då den slingrar sig som en orm. Den styr rakt mot oss så vi får hastigt gira åt sidan. Motorbåten passerar några båtlängder ifrån oss och föraren pekar fingret!. En Byliner med blått skrov och vit överbyggnad. I aktern en flagga med liggande fält: gult, blått och rött. Vad var detta för något? Och vilken nationalitet? Berusad? Troligen.
Vi ringer polisen som meddelar att några sjöpoliser finns det inte (jo vi såg en i Mälaren i går med 2x300hk i aktern). Men det finns tydligen inga här mellan Trosa och Oxelösund. ”Men kustbevakningen kanske” provar jag. Men polisen i andra änden låter mest rådvill. Hoppas ingen annan råkar illa ut. Något mer hör vi inte fast vi lämnar vårt mobilnummer. 

Vi siktar på kvällshamn utanför Oxelösund. Den planerade viken var redan upptagen så vi går vidare till de två SXK-bojarna i närheten. De är för ovanlighetens skull lediga, men där blåser det. 
Svajankring i egen vik blir det igen. 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

*